Türkmen: Türkiye’de adil bir yargı sistemi yok

10.01.2022 - Pazartesi 16:35

CHP 25. ve 26. Dönem Adana Milletvekili Avukat Elif Doğan Türkmen, adaletin ülkede ekmek kadar su kadar gerekli olduğunu söyleyerek, AKP İktidarının ülkeyi yönettiği günden bu yana adil bir yargıdan söz edilmediğini söyledi

 

ÖZEL HABER: ZEYNEP ORDU

CHP 25. ve 26. Dönem Adana Milletvekili Avukat Elif Doğan Türkmen, AKP iktidarının Türkiye'yi yönetmeye başladığı günden bu yana, ekmek kadar su kadar gerekli olan adil bir yargıdan söz edilmediğini söyledi. Bütün bunlar düşünüldüğünde yarın da ilgili hiçbir vatandaşın ürünleri aynı fiyata alabileceğinin garantisi olmadığını belirten Türkmen, “Bunun tek sebebi AKP İktidarının algı yönetir gibi ülkeyi yönetmesidir. İnsanlar akşam bakıyorlar acaba yarın benzine zam gelecek mi? Gideyim üç kuruş daha ucuzken benzin alayım lazım olur diyerek, bunun hesabını yapar duruma geldiler.”dedi.
Gazetemizin Haber Müdürü Zeynep Ordu’nun Radyo Toros Youtube kanalından ve www.radyotoros.com web radyosundan hazırlayıp sunduğu “Zeynep’le Sözün Başladığı Yer” programının bu haftaki konuğu CHP 25. ve 26. Dönem Adana Milletvekili Avukat Elif Doğan Türkmen oldu.

“GEÇİM DEĞİL HİZMET DERDİYLE GÖREV YAPTIM”
Milletvekilliği yaptığı dönemlerde de, görevini geçim kapısı olarak değil de, gerçekten halka hizmet etmek olarak gördüğünü açıklayan Türkmen, “Adana’nın kurtuluşunu ülkemizin Kurtuluş savaşı ile birlikte değerlendirmek lazım. Ve bu değerlendirmeyi yaparken Tabii ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bir kez daha minnet ve rahmetle anmak lazım. Bununla birlikte tüm dünyaya karşı emperyalizme karşı bir savaş ve bu savaşın önemli mihenk taşlarından biri de Çukurova Bölgesidir. Çünkü böyle bir Kurtuluş savaşı vermeyen ülkeler ne yazık ki durumları ortada. Ama biz tabi bu gurur ve onur duyduğumuz olayın yanı sıra üzüntüm de var benim bireysel olarak. 15 yaşındaki çocukların kanlarıyla canlarıyla kurtulan bir ülke burası. Bugün geldiğimiz noktada bu özelliklerimizin bir kısmını kaybettik.” şeklinde konuştu.
“BAROLAR BİRLİĞİNDE BAŞARILI BİR DÖNEM OLACAK”

90'lı yılların başında Türkiye'nin insan haklarına daha saygılı bir ülke olduğunu vurgulayan Türkmen, “Türkiye Barolar Birliği’nde görev değişikliği oldu. Metin Feyzioğlu'nun Barolar Birliği görevine seçilirken Adana Barosu da çok destek verdi. Metin beyin bu seçimi kaybedeceği belliydi açıkçası. Pandemiden dolayı biraz süre uzadı ama yeni başkanımız da gerçekten insan hakları konusunda çok duyarlı. Sorunları konusunda çok duyarlı, arkadaşımız önceki dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de Barolar Birliği başarıyla devam edecektir. İnanıyorum çok iyi bir dönem geçirecek ve Adanamızı da çok iyi temsil edecekler.”dedi.

“ADANA ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYOR”
AKP İktidarının inandırıcılığı noktasında yapabileceği her şeyi yaptığını ve beceremediğinin ortaya çıktığını anlatan Türkmen, “Ülkeyi algı ile yönetmeye çalışıyorlar. İnsanların umut bağlayacağı hiçbir şey kalmadı. Elleri kolları bağlandı, ben artık devam edebileceğine inanmıyorum. Türkiye Cumhuriyeti devletinde analatacağımız tek bir olumlu gösterge yok. aksine destek yerine köstek oluyorlar. İllere destekler açıklanırken Adana hep üvey evlat muamelesi görür. Adana'nın verimli toprakları dünyanın 3 büyük ovası'ndan biridir. Adana Çukurova daha doğrusu işte Po ovası söyleni.r Ama biri de Adana'da Çukurova’dır. Verimli toprağa sahip bir ülke, ne yazık ki bu toprağın kıymetini bilmiyor bu tarımla ilgili yanlışlar her geçen gün üreticiyi zor durumda bırakıyor.”diye konuştu.
“ERKEK EGEMEN ZİHNİYETLE YÖNETİLİYORUZ”
Kadınlarla ilgili daha çok çalışma yapılabileceğini kaydeden Türkmen, “Kadının hakkı insan hakkıdır. diye bir özdeyiş var. Kadın da erkek de eşit insan haklarına sahip olmak durumundadır. Yani işte kadının biri için kadına tokat atılamayacağını, şiddet uygulanmayacağını bilmesi gerekir. Ya da insan yaşamını kasteden bir yapı varsa senin görevin zaten o kadını korumaktır. Öncelikli evinde kendisini güvende hissetmesi gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak geçtiğimiz günler mecliste, Fermuar Sistemi olarak sunulan önerge kadınlar tarafından kabul edilmemesi çok üzücüydü. Bu demek oluyor ki bu ülke gibi bu meclisi de erkek egemen bir zihniyet yönetiyor.” ifadelerini kullandı.