TARIM DESTEKLENMEZSE.., AÇ KALIRIZ…

21.05.2020 - Perşembe 18:01

CORONA Virüsü ilk duyulduğunda hiç kimse altın, arazi ,araba ,eşya ,pahalı telefon ve giysiler satın almak için koşmadı. Herkes sebze ,meyve ,yağ ,bakliyat ,makarna ,et, tavuk ,şarküteri ürünleri alabilmek için hücum etti.Bir ülke telefon olmadan yaşayabilir,pahalı eşyalar olmadan da yaşayabilir.

Ama çiftçiler ve hayvancılık yapanlar olmadan asla yaşayamaz. Her ikisi de ülkenin direğidir.

300 MİLYON KİŞİYİ BESLEYECEK KAPASİTEDE TOPRAKLARIMIZ VAR.

TUİK in 2017 verilerine göre Çayır ve mera arazileriyle birlikte toplam tarım alanı 38.002 bin hektardır .Yine aynı yılın verilerine göre Türkiye ekilebilir tarım alanlarının 8.2 sini kaybetmiştir.Tarım alanları % 12 azalmıştır.Çiftçi sayısı % 38 e düşmüştür.İşin en vahimi de Türkiye nin karasal alanının yalnızca % 30.8 inde tarım yapılıyor...Konya kadar yüzölçümü olan Hollanda da akıllı tarım politikaları ve teknolojik tarım sayesinde her yıl tarım ihracatlarından milyarlarca dolar para kazanıyor.

1970 LERDEN BAŞLAYIP BU GÜNE KADAR YANLIŞLARIN KATLANARAK GELDİĞİ Yanlış tarım ve hayvancılık politikaları sonucunda ,Şimdi hemen hemen tüm tahıl ürünlerini, eti, hatta samanı bile ithal eder hale geldik.Devletimizin acil olarak Büyük ve küçükbaş hayvancılığı da geliştirmesi onları destekleyecek kanunlar çıkarması gerekmektedir. İklimiz uygun meralarımız güzel neden hala hayvancılığımız bu hallerde? Neden elin yabancı ülkelerinden ithal et alıyoruz ?

Neden varlık içinde yokluk çekiyoruz ?...

Corona virüsü sorunu tüm dünyayı tehdit edip insanları evlere kapanmasına neden olunca da yalnızca sanayi üretimi değil tahıl üretimi de durdu…Gıda ürünleri ithal ettiğimiz ülkeler de şimdi bir çok gıda maddesinin ithalatlarını durdurdular. Gerekçeleri de eskisi kadar üretemedikleri için ürünlerinin ancak kendi halklarına yetebilecekleriydi.

Çiftçilerimiz de devletin ilgisizliğinden desteksizliğinden topraklarını yeterince ekemediler. Diğer bir neden de köyden kente olan aşırı göçlerdi. Bunun sonucunda da önümüzdeki günlerde bakliyat açığı olacakmış gibi bir durum var. Bakliyat fiatların da ciddi artışları olabilecek.

HAZİNEYE AİT KULLANILMAYAN TARIM ALANLARI ÜRETİME AÇILIYORMUŞ…

(Zararın neresinden dönersek kardır. Hele ki birliğe bütünlüğe bu kadar ihtiyacımız olduğu günlerde.)

Bu haber son günlerde duyduğumuz en güzel haber. Diğer güzel bir haber daha duymak isteriz, O da dışarıdan tarım ve et ürünleri ithal etmemeyi. Çünkü Türkiye deki çiftçiye vurulan en kötü darbe dışarıdan ithal edilen ürünlerdir…

Pilot uygulama ile yapılan bu çalışmada ilk etapta 9 milyon 700 bin metrekare alanda ekim yapılacakmış. Hububat , baklagiller ,yağlı tohumlar ve yem bitkileri gibi stratejik ürünlerin ekilmesi sağlanacakmış…Bu uygulama tüm Anadoluyada yayılırsa Tarımda güzel günler bizi bekliyor demektir.

Atıl hazine arazisinin olduğu köylerde ikamet edenlere kira bedelsiz olarak bu topraklar verilecekmiş. Dileriz dışarıdan gelip köylüleri kandırıp ellerindeki toprakları alıp eken açıkgözler olmaz…

YORUM YAZ