SÜMER: “TÜRKİYE AYÇİÇEĞİ İTHALATINDA DÜNYA LİDERİ”

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Orhan Sümer, Türkiye’nin ayçiçeği ithalatında dünya birincisi olduğunu söyledi.

SÜMER: “TÜRKİYE AYÇİÇEĞİ İTHALATINDA DÜNYA LİDERİ”
Yayınlama: 11.06.2024
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Türkiye’nin ayçiçeği ithalatında dünya birincisi olması nedeniyle Yazılı Soru Önergesi vererek konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı gündemine taşıdı.

Orhan Sümer, “Dünya ayçiçeği ithalatında Türkiye, yüzde 37 pay ile açık ara dünya lideridir. İkinci sıradaki Avrupa Birliği (28 ülke)’nin payı ise yüzde 19’dur. Geçen yıl ithalat ağırlıklı olarak Moldova, Romanya ve Rusya’dan yapılırken, bu yıl, Rusya, Bulgaristan, Çin, Romanya ve Moldova ön plana çıkmıştır. Geçen sene Ağustos ayında yurtdışında tonu 390 dolar olan ayçiçeği tohumu Eylül’de 476 $/tona, Ekim ayında ise 530 $/tona yükseldi. Bu artışa rağmen ayçiçeği ithalatı artarak devam etmektedir. Hemen her alanda kullanılan ayçiçeği Çukurova’da, Trakya’da bereketli Anadolu topraklarında üretilmek yerine ithal ediliyor. İktidarın uyguladığı bu politikalar nedeniyle gıda enflasyonu her geçen gün artıyor” dedi.

ÇİFTÇİ BU PAHALILIKTA NASIL ÜRETSİN

Yediden yetmişe her ürüne inanılmaz zam gelirken, çiftçinin kullandığı üretim araçlarında aynı fiyatlar söz konusu olduğunu söyleyen Sümer, “Tarım Bakanlığı gerekli yatırımları ve destekleri sağlamıyor. Çiftçi aylarca taban fiyat açıklanmasını bekliyor. Açıklanan fiyat beklentinin altında kalıyor. Yakın tarihte Türkiye tarımsal anlamda kendi kendine yeten bir ülke olarak tanımlanırdı. Artık bazı ürünlerde Türkiye kendine yeterli bazılarında ise değil. Birçok üründe doğru politikalarla bırakın kendine yeterliliği, Türkiye büyük oranda ihracat yapabilir. Yeter ki sahip olduğumuz potansiyeli değerlendirelim. Ancak İktidarın yanlış tarım politikaları ihracatı değil, ithalatı önemsiyor” ifadelerini kullandı.

İKTİDAR ÇİFTÇİYİ KARA SABANA MAHKUM ETTİ

“Bir litre Ayçiçek yağı 85 liraysa, vatandaş sofrasına koymakta zorlanıyorsa sorumlusu saray iktidardır” diyen Orhan Sümer sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün etten, süte, kahvaltılıktan, ana yemeğe her ürünün bu kadar artmasının nedeni üreten, verimli bir tarımsal kalkınma modeli olmamasıdır. Saray İktidarı, Türk çiftçisini desteklemek, 21 inci yüzyılın tarım devrimini gerçekleştirmek varken, yabancı topraklara yatırım yapıp, kendi çiftçimizi kara sabana mahkum etti. Tüm kaynaklarını rant uğruna betona yatıran iktidar, üreticiyi ve çiftçiyi görmezden geldi.

Kaynak: Orhan Sümer / Haber Bülteni

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.