Sağlık

Soğuk ısırması nedir?

    (HABER MERKEZİ)-TOROS-Dermatoloji Uzmanı Dr. Bilge Ateş konu hakkında bilgiler verdi. Soğuk ısırması derinin ve altındaki dokuların donmasıyla oluşan bir yaralanmadır. Soğuk ısırması olarak bilinen donma olayının en erken evresinde ciltte..

Soğuk ısırması nedir?

 

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Dermatoloji Uzmanı Dr. Bilge Ateş konu hakkında bilgiler verdi. Soğuk ısırması derinin ve altındaki dokuların donmasıyla oluşan bir yaralanmadır. Soğuk ısırması olarak bilinen donma olayının en erken evresinde ciltte kalıcı bir hasar oluşmaz. Semptomlar arasında soğuk cilt ve karıncalanma hissi, ardından uyuşma ve iltihaplı veya renksiz cilt yer alır. Donma kötüleştikçe cilt sertleşebilir veya mumsu görünebilir. Soğuk, rüzgârlı havalarda maruz kalan cilt, donmaya karşı en savunmasızdır, ancak eldiven veya diğer giysilerle kaplı cildi etkileyebilir. Başka biri kişi söyleyene kadar donma olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Soğuk ısırması sorununu yeniden ısıtarak tedavi edebilirsiniz. Diğer tüm donma cilt, kas, kemik ve diğer dokulara kalıcı hasar verebileceğinden tıbbi müdahale gerektirir.

DONMA BELİRTİLERİ ŞUNLARI İÇERİR

İlk başta, soğuk cilt ve karıncalanma hissi

Uyuşma

Durumun ciddiyetine ve normal cilt rengine bağlı olarak kırmızı, beyaz, mavimsi beyaz, grimsi sarı, morumsu, kahverengi veya kül rengi görünen cilt

Sert veya mumsu görünümlü cilt

Eklem ve kas sertliğine bağlı sakarlık

Şiddetli vakalarda yeniden ısıtmadan sonra kabarma

Soğuk ısırması en çok el parmakları, ayak parmakları, burun, kulaklar, yanaklar ve çenede görülür. Cilt uyuşması nedeniyle, birisi işaret edene kadar donma olduğunuzu fark etmeyebilirsiniz. Etkilenen bölgenin rengindeki değişiklikleri kahverengi veya siyah ciltte görmek zor olabilir.
NE YAPABİLİRSİNİZ?
Acil tıbbi yardım veya doktor randevusunu beklerken aşağıdakiler gibi uygun kişisel bakım önlemlerini alın:

Islak giysilerin çıkarılması

Etkilenen bölgeyi daha fazla soğuktan korumak

Donmuş ayaklarda yürümemek

Ağrı kesici ile ağrıyı azaltmak

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL