Şevkin: Halka tasarruf yap diyenler lüks içinde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Dr. Müzeyyen Şevkin, enflasyonun olabildiğince yükseldiği, işsizliğin arttığı,...

Şevkin: Halka tasarruf  yap diyenler lüks içinde
Yayınlama: 30.09.2022
A+
A-

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Dr. Müzeyyen Şevkin, enflasyonun olabildiğince yükseldiği, işsizliğin arttığı, alım gücünün düştüğü Türkiye’de, önlem alması gereken iktidar mensuplarının halkın gündeminden uzak, algı operasyonlarıyla, komik tasarruf tedbiri açıklamalarıyla ve vatandaşa hakaretleriyle gündemi meşgul ettiğini söyledi.
CHP’li Dr. Şevkin, son 3 gün içerisinde iktidar kanadından yapılan açıklama ve paylaşımlar nedeniyle vatandaşın sinir uçlarıyla oynandığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bir milletvekilinin yaptığı paylaşımlara, açıklamalara dikkat çeken Dr. Şevkin, “Lüks ve şatafat içerisinde yaşayanlar, evine ekmek götüremeyen vatandaşa, asgari ücretin altında maaş alan emekliye, çoluk çocuğunu bir gün olsun yaz aylarında tatile götüremeyen insanlarımıza tasarruf önerisi sunuyor, hakaret ediyor” diye konuştu.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, “Duş alırken banyoya kum saati koyun! Saçlarınızı kurutma makinesi ile değil havlu ile kurutun! Duş süreniz 4 dakikayı geçmesin!” paylaşımı ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un “Tatile ‘Kış’ aylarında çıkın! Daha ucuz!” söylemini, AKP Milletvekili Hülya Nergis’in, “Emekli maaşları yüksek, yaşlılara daha az verin!” paylaşımını hatırlatan Dr. Şevkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise Etlik Şehir Hastanesi açılışında “Daha iyi bir yaşam isteyen insanlar ‘süfli’ (aşağılık) bir heves içindedir!” demesine karşın Şehir Hastanesi’nin içini dahi arabayla gezdiğini vurguladı.
“SARAYIN GÜNLÜK MASRAFI 10 MİLYON LİRA!”
İktidarın lüks makam aracı saltanatından vaz geçmediğini ve araçların konfor için sürekli çalışır vaziyette tutulduğunu hatırlatan Dr. Şevkin, “Devletin uçakları ile gereksiz seyahatlere çıkılıyor. Sarayın günlük masrafı sayıştay raporlarına göre 10 milyon lira. Devletin kasasından siyasi buluşmalar, mitingler, yemekler düzenleniyor. Kamu binaları, saraylar gece gündüz elektrikle aydınlanıyor. Tüm bunlar yaşanırken iktidar mensupları, icralarla, borçlarla yaşam mücadelesi veren halkımızla dalga geçer gibi açıklamalar yapıyor” diye konuştu.
“RUS GAZINA KAÇ DOLAR ÖDÜYORSUNUZ?”
Rus gazında dünya ortalamasında 1000 metreküp fiyatının 450 ila 500 dolar civarında olduğunu ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 1000 metreküplük Rus doğalgazına 1400 dolar para ödediğinin iddia edildiğine işaret eden Dr. Şevkin,  “Ayrıca Türkiye olarak doğalgazı tüm dünyada en pahalı kullanan ülkeler arasındayız. Vatandaşımız soğuk kış günleri yaklaşırken ardı arkası kesilmeyen zamlar nedeniyle kara kara düşünmeye başladı. “Bizi kıskanıyor” dedikleri Almanya doğalgazdaki KDV oranını yüzde 19’dan yüzde 7’ye düşürürken Türkiye’de KDV oranı yüzde 18 olarak uygulanmaya devam ediyor. Vatandaşın halini düşünen yok. Varsa yoksa algı peşindeler. Bakanlığın, dışa bağımlılığa, pahalılığa karşı önlem alması gerekirken zaten boğazına kadar borca batmış, alım gücü düşmüş, enflasyon altında ezilen vatandaşlara tasarruf tedbiri olarak komik önerilerde bulunmasını şaşkınlıkla karşılıyorum” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.