Siyaset

Şevkin: 36,4 milyon insan borçlu yaşıyor

  (HABER MERKEZİ) –TOROS – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, enflasyon, hayat pahalılığı, işsizlik irca ve iflaslar nedeniyle vatandaşların hızla borçlandığını vurguladı. Halkın gelirlerinin yetmediği zorunlu..

Şevkin: 36,4 milyon  insan borçlu yaşıyor

 

(HABER MERKEZİ) –TOROS – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, enflasyon, hayat pahalılığı, işsizlik irca ve iflaslar nedeniyle vatandaşların hızla borçlandığını vurguladı. Halkın gelirlerinin yetmediği zorunlu harcama ve borç ödemeleri yapabilmek için borçlandığına dikkat çeken Dr. Şevkin, hükümetin hiçbir önlem almadığına işaret etti.
6 Mayıs – 9 Eylül günlerini kapsayan son 4 ayda vatandaşların bankalara olan borçlarında 209 milyar liralık artış yaşandığını kaydeden Dr. Şevkin, bireylerin bankalara ve finansman şirketlerine olan (konut, taşıt, ihtiyaç ve kredi  kartı) borcunun (takiptekiler de dahil) 9 Eylül itibariyle 1 trilyon 321 milyar liraya yükseldiğini belirtti. Vatandaşların bu borcunun 985 milyar lirasının bireysel (konut, otomobil, ihtiyaç) kredilerinden, 336 milyar lirasının da kredi kartı borç bakiyelerinden kaynaklandığını ifade eden Dr. Şevkin, son hafta tüketici kredilerinde 4,4 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 4,8 milyar liralık artış yaşandığını vurguladı. Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçlarının ise 30,3 milyar lira düzeyine çıktığını anlatan Dr. Şevkin, Bankaların takipteki bu borçlarını düşük bir bedel karşılığında varlık yönetim şirketlerine devrediyor olmaları bu rakamı olduğundan daha düşük gösteriyor. Vatandaşların varlık yönetim şirketlerine 32,9 milyar, TOKİ’ye ise 27 milyar lira borcu bulunuyor. Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan (tahsili gecikmiş borçlar da dahil) toplam borcu 1 trilyon 380 milyar lira düzeyinde seyrediyor. Vatandaşların bankalara olan borcunda yılbaşından bu yana 295 milyar liralık, toplam borçlarında ise 297 milyar liralık artış yaşandı” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL