Sağlık

“Maske takılması faydalı”

  (HABER MERKEZİ)-TOROS-Tıp literatüründeki ismiyle influenza ya da halk arasında bilinen adıyla grip, virüslerin neden olduğu bir solunum yolu enfeksiyonu olarak tanımlanıyor. Burun, boğaz ve akciğerleri etkileyen bu hastalık, yaşamı..

“Maske takılması faydalı”

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Tıp literatüründeki ismiyle influenza ya da halk arasında bilinen adıyla grip, virüslerin neden olduğu bir solunum yolu enfeksiyonu olarak tanımlanıyor. Burun, boğaz ve akciğerleri etkileyen bu hastalık, yaşamı tehdit eden bulaşıcı hastalıklardan biri olarak kabul ediliyor.
Hemen hemen her kış mevsiminde salgınlara neden olan grip virüsünün yapısının hızlıca değişebildiği için insanların bağışıklık sisteminden kolayca kaçabildiğini belirten Medline Adana Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Gürkan Yılmaz, son günlerde yaşanan grip salgınları sonucu sağlık kuruluşlarına başvuranların sayısının Covid-19 vakalarından daha fazla olduğunu söyleyerek önemli bilgiler verdi.
Hastalık her yıl şekil değiştiriyor
Grip virüsünde sık gelişen yapısal değişikliklerin, hastalığa her yıl ve sıkça yakalanmamızın başlıca sebebi olduğunu ifade eden Dr. Yılmaz, “Grip virüsü esas olarak öksürme, hapşırma ve konuşma sırasında ortaya çıkan damlacıkların, ağız, burun ve göze teması ile bulaşır. Ayrıca bulaştığı yüzeylerde 2-8 saat boyunca canlılığını koruyabilir. Gribin çok kolay bulaştığı dönem olan hastalığın ilk günlerinde evde yapılacak istirahat, bulaşma oranını azaltmada etkilidir. Bunun yanı sıra hasta kişinin odası sıkça havalandırılmalı ve eller sık sık yıkanmalıdır. Ayrıca hastalığı ağır geçirme riski olanların maske takması da faydalı olacaktır” diyor.
Akciğerler etkilenebiliyor
“Garip, ateş, öksürük, üşüme, titreme, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, kas-eklem ağrıları ile kendini belli eden bir hastalıktır. Öksürük iki hafta veya daha uzun sürebilir. Israrlı yüksek seyreden ateş, koyu renkli balgam ve nefes darlığının olması akciğerlerin de hastalıktan etkilendiğini düşündürür” diyen Dr. Yılmaz, özellikle risk grubunda bulunan bağışıklık sistemi zayıf kişilerde bu durumun önemli olduğunu ve yakından takip edilmesi gerektiğini belirtiyor.
Ölüm oranları risk gruplarında artıyor
Gribin her yıl dünya çapında 500 binden fazla kişinin ölümüne sebep olduğunu anlatan Dr. Yılmaz, “Hastalık bulaştığı tüm yaştaki bireyleri etkileyerek ciddi anlamda iş gücü kaybına sebep olur. Ancak 50 yaş üstündekiler, 5 yaş altındakiler, gebeler, akciğer, böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlar, kanser hastaları ve diyabet gibi hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler, organ nakli olanlar ve obez bireyler gripten daha çok etkilenmektedir” diyerek bu gruplarda hastaneye yatış ve ölümlerin daha fazla olduğunu vurguluyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL