Güncel

Kentsel dönüşümde tapu harcına dikkat

  Avukat Burak Şaşmaz, “Kentsel dönüşüm sürecinde yatırmış olduğunuz Tapu Harcını geri alabilirsiniz” dedi. Avukat Burak Şaşmaz, “Herkesin bildiği üzere Ülkemizde ve Adana da meydana gelebilecek olası deprem risklerini en..

Kentsel dönüşümde tapu harcına dikkat

 

Avukat Burak Şaşmaz, “Kentsel dönüşüm sürecinde yatırmış olduğunuz Tapu Harcını geri alabilirsiniz” dedi.

Avukat Burak Şaşmaz, “Herkesin bildiği üzere Ülkemizde ve Adana da meydana gelebilecek olası deprem risklerini en aza indirmek adına kentsel dönüşüm süreci başlatılmış, kanun ve yönetmelik düzenlemesi yapılmıştır.

Bu düzenleme doğrultusunda tüketici , mülk sahipleri ve müteahhitleri tapu harcı ve vergilerden muaf tutulmuştur.

Kentsel dönüşüm bölgesinde: müteahhitlerden daire satın alan tüketiciler, kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile arsalarını müteahhitlere vermiş mülk sahipleri, İnşaatı yapan müteahhitler kanundan doğan muafiyeti bilmediklerinden yersiz yere tapu harcı, noter harcı gibi ödemeler yapmaktadırlar.

Kentsel dönüşüm bölgesinde: müteahhitlerden daire satın alan tüketiciler, kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile arsalarını müteahhitlere vermiş mülk sahipleri, İnşaatı yapan müteahhitler, bu kapsamda haksız ve yersiz ödenmiş olan tapu harcını ve vergilerini iade alabilirler.

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun uygulama yönetmeliğinde, açıkça kanun kapsamında dönüştürülen yapıların ilk satışlarından harç alınmayacağı düzenlenmektedir” uyarısında bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL