Kadın cinayetleri artık son bulsun

10.10.2019 - Perşembe 11:14

(HABER MERKEZİ ) -İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, kamuoyunda büyük yankı uyandıran Emine Bulut’un kızının gözleri önünde öldürülmesi bu katliamı yaşayan bütün kadınlar adına konu ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Meclis Araştırılması açılmasının istediğini ve soru önergesi verdiğini hatırlattı.Koncuk, 2018 yılında “440 kadının cinayete kurban gittiği” ve 1 Ocak 2019 tarihinden bu yana da “294 kadının cinayete kurban gittiğini” belirtti. 

BİNLERCE KADIN CİNAYETİ İŞLENDİ 

Koncuk,Kadına şiddet ve kadın cinayetleri sürekli artıyor. “2002 ile 2018 sonu arasında, resmi kayıtlara göre, 15 bin 225 kadın cinayeti işlenmiştir.” Devlet tarafından kadın cinayeti sorun olarak kabul edilmeli ve yasalar kâğıt üstünde kalmamalıdır” dedi.

BAKANLARIN ESKİ SÖZLERİNİ HATIRLATTI 

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, hükümette görev almış eski bakanlarının geçmiş dönemdeki söylemlerini de hatırlatarak, “Ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum, kadına şiddet abartılıyor.Kadın iffetli olacak, herkesin içinde kahkaha atmayacak.Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar.Anneler annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamaları gerekir.Bayanlara evdeki işler yetmiyor mu?Kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek.Tecavüzcü kürtaj yaptıran kadından daha masumdur” gibi sözlerin asın kuruluşlarına yansıdığını söyledi. 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ 

Koncuk,“İstanbul Sözleşmesine” dikkat çekerek, “İstanbul Sözleşmesi” ismiyle anılan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” (İstanbul Sözleşmesi) 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe girdiği tarihten bu yana kaç kadın cinayete kurban gitmiştir? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe girdiği tarihten bu yana kaç kadın şiddet mağduruna “barınma evi” sağlanmıştır?İstanbul Sözleşmesi kapsamında mağdurlara, hukuki ve ücretsiz adli yardım imkânı kaç kişiye sağlanmıştır? İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasının kadınlar için neden hayati öneme sahip olduğunu yaşanan cinayetlerin artması ile tekrar gündeme getirdi. Türkiye tarafından da imzalanan anlaşmanın hükümlerinin “titizlikle uygulanmamasının sebepleri” nelerdir? diyerek soru önergesini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verdiğini belirtti. 

YORUM YAZ