Yerel

Göger: Ahilik Türk milletinin kültür hazinesidir

  (HABER MERKEZİ) –TOROS – Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, tarihi binlerce yıl öncesine uzanan Ahiliğin, Türk milletinin önemli bir kültür hazinesi olduğuna dikkati..

Göger: Ahilik Türk  milletinin kültür hazinesidir

 

(HABER MERKEZİ) –TOROS – Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, tarihi binlerce yıl öncesine uzanan Ahiliğin, Türk milletinin önemli bir kültür hazinesi olduğuna dikkati çekti.

Bu yıl 35’incisi düzenlenecek olan Ahilik Haftası kutlamaları 12-18 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bugün saat 09:30’da tertip komitesi tarafından Atatürk Parkı’nda anıta çelenk sunumuyla başlayacak olan kutlamalar yarın saat 18:00’da Büyüksaat Ziyapaşa Parkı’nda kaftan giyme töreni ve Ahi pilavı ikramıyla devam edecek.

  1. Ahilik Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, esnaf ve sanatkarların, Adanalıların Ahilik Bayramını kutlayarak, tüm vatandaşları kutlamalara katılmaya davet etti.

Tarihi binilerce yıl öncesine uzanan Ahiliğin, Türk milletinin en önemli kültür miraslarından birisi olduğuna işaret eden Başkan Niyazi Göger, Ahilik geleneğinin; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın, sanatla birleşmiş hali olduğunu dile getirdi.

Öznesi insan olan Ahiliğin, halka dönük bir kurum olduğuna işaret eden Başkan Niyazi Göger, “Ahilik Teşkilatı; Türk insanının mesleğini, sanatını mertlik, dayanışma ve güzel ahlak ile bütünleştiren, milli birlik ve bütünlük anlayışıyla asırlar boyu toplumda düzeni sağlayan, üretici-tüketici ilişkisini en iyi şekilde düzenlemeyi amaç edinen kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşumdur. Bugün modern yaşamı düzenleyen kuralların temeline baktığımızda Ahiliğin izlerini rahatlıkla görebiliriz. Esnaf ve sanatkarımız, işte bu zengin kültürün mirasçılarıdır” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL