Eğitimin tüm paydaşları el ele gönül gönüle

Eğitimin tüm paydaşları el ele gönül gönüle
Yayınlama: 05.12.2022
A+
A-

 

 

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Fazilet Kibritoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu; zorunlu eğitim çağında olup, özel durumları nedeniyle normal ilköğretim okullarında uygulanan programları takip edemeyecek durumdaki otizm ve zihinsel yetersizliğe sahip çocuklara anaokulu, ilk ve orta okul seviyesinde eğitim veriyor.

Her öğrenci için özel olarak hazırlanan, kendi seviye ve gelişim özelliklerine uygun, bireyselleştirilmiş eğitim proğramları uygulanan okulda; çevreye uyum, öz bakım becerileri, temel iletişim becerileri, günlük yaşam becerileri ve işlevsel akademik becerilere yönelik çalışmalar yürütülüyor.

Çukurova İlçesi’nin kendi türünde ilk ve tek okulu olan; özel eğitime vermiş olduğu önem ve desteğin yanı sıra sağladığı imkanlarla dezavantajlı öğrencilere el uzatan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Fazilet Kibritoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda eğitim gören öğrenciler nöbetçi öğretmenler eşliğinde servisten alınıp sınıflarına çıkarılıp, ders bitiminde de tekrar öğretmenler gözetiminde servise bindiriliyor. Evden okula- okuldan eve servis ile öğle arası besleme ihtiyaçları için öğle yemeği de sosyal devlet olgusundan hareketle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanıyor.

Tam gün esasına göre 8.30-14.20 saatleri arasında eğitim hizmeti verilen ve Adana’nın her bölgesinden öğrenci kabul eden Fazilet Kibritoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda; yemekhane, fiziksel etkinlik ve spor salonu, görsel sanatlar sınıfı, müzik sınıfı, yaşam odası, veli bekleme salonu, açık hava oyun alanı, uygulama bahçesi ve evcil hayvanlar barınağı bulunuyor.

Hayırsever Fazilet Kibritoğlu’nun vefatı sonrasında eşi Abdullah Kibritoğlu ve çocukları Mahmut Kibritoğlu, İffet Yılmaz ve Azime Turhan tarafından yaptırılan Fazilet Kibritoğlu Uygulama Okulu’nda; 1 müdür, 3 müdür yardımcısı, 42 öğretmen ile öğrencilerin akademik gelişmelerinin yanı sıra bedensel, sosyal ve kültürel gelişimlerini de sağlayacak çalışmalar yapılıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.