Güncel Sağlık

Dr. Güran, “Ek Ödeme müjde değil, hayal kırıklığı oldu”

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Adana Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyon Başkanı Dr. Metin Güran, “Aile hekimlerine müjdeli haber yönetmeliği, hasta haklarını gözardı edip adeta hak kayıplarımızı gidermek yerine aile hekimlerini susturup, seçimlere hazırlık..

Dr. Güran, “Ek Ödeme müjde  değil, hayal kırıklığı oldu”

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Adana Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyon Başkanı Dr. Metin Güran, “Aile hekimlerine müjdeli haber yönetmeliği, hasta haklarını gözardı edip adeta hak kayıplarımızı gidermek yerine aile hekimlerini susturup, seçimlere hazırlık belgesine dönüşmüştür. Ek ödeme değil, emeğimizin karşılığı olan tek ödeme istiyoruz.” dedi.

BU YÖNETMELİKLE KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ DAHA BÜYÜK YARA ALACAK

Aile hekimliğinde koruyucu hekimlik yerine günlük muayene sayısını artırmayı  teşvik eden, hak arayan sağlık çalışanlarının ücretlerini kesen, çalışanlar arasında ücret ayrımcılığı yapan, hak kayıplarını karşılamadığı gibi ücretlendirmeyi ilave şartlara bağlayan yeni yönetmeliği kabul etmededikleri ifade eden Adana Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyon Başkanı Dr. Metin Güran, aile hekimleri adına yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanının günlerdir ‘Aile hekimlerine müjdemiz var’ diye ilan ettiği yeni Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin 25 Ağustos 2022 sabahında resmi gazetede yayınlanması çalışanlar arasında bir kez daha hayal kırıklığı yarattı. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin esası olarak kabul edilen koruyucu sağlık hizmetleri yerine tedavi edici sağlık hizmetlerine  hizmet eden, hasta muayene sayısına bağlı ek ödeme  yönteminin yeni yönetmelikle hayata geçirilmesi, sağlıkta dönüşümle birlikte birinci basamak sağlık hizmetlerinde yaratılan tahribatı daha net bir şekilde ortaya çıkarmıştır. Hasta başına ek ödeme yapılmasını , esasen sağlık hizmetlerinde yaşanan tıkanıklığın birinci basamak sağlık hizmetleri üzerinden giderilmeye ve yaklaşan seçimlerde halkın ‘memnuniyetini’ sözde artırmaya yönelik bir düzenleme olduğunu düşünüyoruz. Böylece Bu yönetmeliğin koruyucu sağlık hizmetlerinin daha büyük yara alacağını ve toplum sağlığına daha büyük zarar vereceğini kamuoyuyla paylaşmak  isteriz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL