Sağlık

Çukurova’da psikolojik ilk yardım başladı

    Çukurova Belediyesi, yaşanan sarsıcı deprem afetinden etkilenen çocuklara ve yetişkinlere psikolojik destek seferberliği başlattı. Belediye binaları başta olmak üzere, tüm tesislerin kapısını açarak Çukurovaları misafir eden ve tüm..

Çukurova’da psikolojik ilk yardım başladı

 

 

Çukurova Belediyesi, yaşanan sarsıcı deprem afetinden etkilenen çocuklara ve yetişkinlere psikolojik destek seferberliği başlattı. Belediye binaları başta olmak üzere, tüm tesislerin kapısını açarak Çukurovaları misafir eden ve tüm ihtiyaçlarını gidermeye çalışan Çukurova Belediyesi, Tesisler Müdürlüğünün uzman psikologlarıyla her yaştan depremzedeye psikolojik ilk yardım hizmeti vererek, yaşanan acı sürecin yaralarını sarmaya çalışıyor. Meydana gelen şiddetli depremlerden en çok etkilenen kesim olan çocuklar için özel psikolojik oyun terapileri, yetişkinlerle de travma sonrası yaşanan stres bozuklukları için grup terapileri yaparak sürecin en az hasarla atlatılması amaçlanıyor.
Deprem faciasından sonra evlerine giremeyen ve büyük panik yaşayan Çukurovalıların tüm ihtiyaçlarını gidermeye çalışan, belediyenin ana ve ek binaları başta olmak üzere, kreşleri, kadın sohbet evleri, emekli dinlenme evlerinin yanı sıra tüm tesisleri halka açan Çukurova Belediyesi, buralarda kalan vatandaşların yaralarını sarmaya devam ediyor. Başta çocuklar olmak üzere, depremden etkilenen her yaştan vatandaşın yanı sıra, afetin vurduğu diğer komşu şehirlerden gelen depremzedelere psikolojik destek vermeye başlandı.
Beden salığı kadar ruh sağlığının da normalleşme sürecinde çok önemli olduğunu söyleyen Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin, belediye psikologlarının her yaştan depremzedeyle ilgilendiğini belirterek,  deprem sonrası özellikle çocuklar ve kadınlarda yaşanabilecek psikolojik travma ve ruhsal çöküntülere psikolojik destek sunmaya çalıştıklarını ifade etti. Belediyenin tüm birimlerinde kalan Çukurovalılara ev sıcaklığında hizmet vermeye çalıştıklarını açıklayan Başkan Çetin, çeşitli ruhsal sıkıntılar yaşayan ve kötü günleri aşmak adına her türlü hizmeti vermeye çalıştıklarının altını çizen Başkan Soner Çetin, bu anlamda psikolojik desteği önemli bulduklarını söyledi. İsteyen ve ihtiyaç duyan her Çukurovalının Tesisler Müdürlüğü’ne başvurarak, ücretsiz bir şekilde psikologlarla görüşebileceklerini hatırlattı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL