CORONA VİRÜS KORKUSU: CORONAFOBİ

02.04.2020 - Perşembe 23:15

ÖZEL ADANA YAŞAM TIP MERKEZİ

- Anksiyete ya da bunaltı korkuya benzeyen bir duygudur. Kişi bunaltıyı(Anksiyete), sanki kötü bir haber alacakmış gibi, nedeni belli olmayan  bir sıkıntı, endişe duygu olarak algılar ve tanımlar. Çok hafif tedirginlik, gerginlik duygusundan panikleme derecesine kadar varabilir ve farklı yoğunlukta olabilir. ağır derecelerinde kişinin benliği bu ruhsal acı altında ezilir.

         Yaygın anksiyete bozukluğu; belirli bir nesneye, yere, organa saplantılı bir düşünceye odaklanmamıştır. Kısaca belirli bir düşünce ya da hareket içeriği olmayan, yaygın ruhsal ve anksiyete belirtileri yaşanan bir bozukluktur..

         Fobi adı verilen psişik bozukluk ise; anksiyete ve özel durumlarda ya da nesnel olaylar karşısında ortaya çıkabilir. Kişi bu durumlard an kaçınmaya çalışır. Fobik hastaların da sıklıkla sıkıntılı, çabuk heyecanlanan, ürken sıkıntılı kişiler olduklarını göz önünde tutmak gerekir.

         Yani hastada yaygın anksiyete (bunaltı) bozukluğu, fobi ya da panik bozukluğu birlikte bulunabilirler.

         Bu fobi(korku) insanları etkisi altına almaktadır! Ve insanlar adeta bu korkuyla yaşamaktadırlar. Hemen hemen herkes sürekli gergin, sıkıntılı ve ÖLÜM KORKUSU içindedirler!

         Bu korkudur ki, İNSANLARIN HASTALIĞA KARŞI OLAN DİRENÇLERİNİ KIRMAKTA, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATMAKTADIR!

         BU VİRÜS KORKUSU ÖLÜMLERE DAVETİYE ÇIKARMAKTADIR!

         İşte ben Psikiyatrist olarak, insanlara sürekli olarak virüs ile ilgilenmek yerine, değişik konular üzerine yoğunlaşmalarını ÖNERİYORUM!...

YORUM YAZ