CORONA DEĞİL PANİK ÖLDÜRÜR….

07.04.2020 - Salı 21:52

1950 yılında bir İngiliz şilebi Portekizden aldığı Madura Şaraplarını İskoçya ya götürür .

Demir attığı limanda yükünü boşalttıktan sonra, şilepte çalışan denizcilerden birisi unutulan şarap kolisi kaldı mı ? diye denetlemek üzere soğuk hava deposuna girer.

Onun içeride olduğunu fark etmeyen başka bir denizci ise, kapıyı dışardan kapatır.Soğuk hava deposunda mahzur kalan denizci ise var gücüyle bağırır,çelik duvarları yumruklar.Ama kimseye duyuramaz sesini.Çakısıyla kapıyı içeriden açmaya çalışır.Mümkün değildir.Boş şilep yeni yükünü almak üzere Portekize doğru yola çıkar.

Mahzur denizci depoda açlıktan ölmeyecek kadar yiyecekler bulur. Yiyecek sorunu yoktur. Ama deponun dondurucu soğuğuna fazla dayanamayacağı bilincindedir.Kapıyı açmayan çakısıyla çelik duvarlara kendisini bekleyen ölüm sürecini yazmaya ,daha doğrusu kazımaya başlar.

Gün be gün adeta bilimsel bir titizlikle soğuğun vücuduna önce uyuşturucu ,sonra yavaş yavaş öldürücü etkilerini ,el ve ayaklarının nasıl duyarsızlaştığını ,donan burnunun ve buz gibi bir havanın dayanılmaz yakıcılığını anlatır.

Şilep Lizbon a demir attığında soğuk hava deposunun kapısına açan kaptan, zavallı denizcinin cesediyle karşılaşır.Duvarlara kazdığı acılı sonunu okur.Ve kendisi de hayretten dona kalır…

Çünkü soğuk hava deposunun derecesi 19 dur .İskoçya ya götürdükleri Madura şarapları 18 derecede taşınmayı gerektirir. Şilep yükünü boşalttıktan sonra soğutma sistemi zaten kapatılmış olup, kendi haline bırakılan deponun sıcaklığı bir derece de yükseltilmiştir. Bir insanın donarak ölebileceği bir ortam yoktur…

Yani biçare denizci donarak ölmemiş ,donduğunu sandığı,ya da donacağına inandığı için ölmüştür…

(Kaynak;Bernard Werber ,’’İzafi ve mutlak bilgi Ansiklopedisi’’)

PANİK…ÖLDÜRÜR…

Paniğin bağışıklık sistemini %50 zayıflatan bir etkisi vardır.

Ve zihnimiz bize inanılmaz oyunlar oynayabilir. Hallüsinasyonlar görmemize neden olabilir.

Korku çoğu zaman iyidir sizi hayatta tutar. Fakat panik her zaman kötü sonuçlar verir.Gerçeklerden uzaklaştırıp yanlış algılamalara sebep olabilir. İnsanın boş kaldığı amaçsız hissettiği anlar ise zihnine en kolay yenildiği anlardır.Kötü senaryolar beynimizi sarınca kendimizi iyi hissetmeyiz.

Sürekli kötü şeyler olabileceğini beklemek ,haberleri takip ederek olası felaket senaryolarına kafa yormak,her şeyin bittiğini düşünmek bizi yıpratır.Her gün yayınlanan sosyal medyadaki komplo teorileri ve her denilen asılsız haberlere inanarak kendi kendimizi kaosun içine atmamalıyız.

Zihninizi oyalayacak işlerle hobilerle uğraşın…Evinizin balkonunda çiçek yetiştirin,resim yapın,el işleri yapın.Atıklardan ilginç şeyler yapın.Kitap okuyun.Değişik yemekler pastalar yapın.

Ama asla panik yapmayın…

YORUM YAZ