ÇOCUKLARIN ÇEVMRİMİÇİ İSTİSMARI

05.05.2020 - Salı 23:37

Teknolojinin bu denli önemli bir hale geldiği dönemde çocuklar, ergenler ve yetişkinler için olumlu ve olumsuz bir çok etkisinin mevcut olduğu biliyoruz. Son dönemlerde ebeveynlerden çocukların internet kullanımı ve davranışları üzerine sorular alıyorum. Öncelikle teknolojinin hayatımızın önemli bir parçası olduğunu ve hayatlarımızdan tamamen çıkarılmasının mümkün olmadığını bilmeliyiz.

İnternet ve sosyal medya platformlarının git gide kullanımının artması ve sosyal iletişimlerimize yön vermesiyle değişik kullanım şekilleri de karşımıza çıktı. Moda, trendler, siyasi görüşler, arkadaşlıklar, yaşam tarzları, reklamlar, tanıtımlar, meydan okumalar ile herkesin kişisel yaşamlarını genelleştirmeye başladı. Yaygınlaşan ve değişen alışkanlıklar gittikçe tehlikeli boyuta geldi.

İnternet kullanımında yetişkinler daha bilinçli davrandığını kabul edebiliriz. Ancak durum çocuklar için öyle değildir. Ebeveynler bu konuda oldukça çaresiz kalabiliyorlar. Gelen soruların hepsine özgün durumlarına yönelik birebir çözüm yolları önermeye özen gösteriyorum. Fark ediyorum ki; aslında ebeveynler internetin tehlikelerine karşı çocuklarını koruma konusunda yeterli bilgi sahibi değiller.

Çocuklarımız ödevler, ders programları, örnek konu anlatımları için interneti kullanmak durumunda kalıyorlar. Yetişkinlere göre çocuklar internetin sunduğu imkanları keşfetmede çabuk hakim oluyorlar. Aynı zamanda; bir tehlike de söz konusu oluyor. İnternet üzerinde çocuklara karşı istismarı hedefleyen kişiler de aynı şekilde bekliyorlar.

Peki, çocuklar internette kendilerine ulaşmaya çalışan kötü niyetli kişilere nasıl inanıyor? Saldırganlar çocuklar ile güven ilişkisi kuruyorlar. Hedefteki çocuğun zayıf noktalarını ve özel bilgilerini öğreniyor. Seçtikleri mağdur veya mağdurların hayatlarında yer ediniyorlar. Gerekirse çocuk taklidi yapıyor ve ona arkadaşıymış gibi bir yaklaşımla iletişim kuruyorlar. Bazen öyle boyutlar karşımıza gelebiliyor ki; çocuklara hediyeler gönderebiliyorlar.

Genellikle savunmasız, öz güveni düşük ve ebeveyn denetiminin az veya hiç olmadığı çocuklar risk grubunda yer almaktadır. Son dönemler de çocukların yoğun ilgi gösterdiği oyun portallarına ve canlı oynanan oyunlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ebeveynlerin çocuklarının internet ortamında herhangi olumsuz ve yaşına uygun olmayan içerik ve görsellerle veya sanal pedofiliyle karşılaşma ihtimalinden ne kadar korktuğunun farkındayım. Elbette ailelere bu konu da bir kaç önerim olacak:

Çocuk bir bireydir. İnternet ortamında çocuğumuzun gizliliğini ve mahremiyetinin korunmasına özen gösterilmeli. Ebeveynler çocukların fotoğraflarını paylaşırken dikkatli davranmalıdır. Tanıdıklarının veya yabancıların çocuklarına ait fotoğrafları çekmesi ve paylaşmasına izin vermemelidir.

Sosyal paylaşım platformlarında herkese açık paylaşımlar yapılmamalıdır. Paylaşımlarda kişisel bilgilerin içermediği teyit edilmelidir. Adres, cep telefonu bilgisi veya konumların yer almadığına emin olunuz.

Ebeveynler çocuklarıyla olan ilişkilerine özen göstermeli. Çocukları ile yaşadıkları iletişim kopuklukları veya iletişimsizlikleri için uzman desteğine başvurmalıdır. Çocuğun beklediği ilgi, sevgi, onaylanma ve kabul edilme gibi temel ihtiyaçlarını ailelerinin sağlaması önemlidir. Yalnız başına zaman geçiren çocuklar, duygusal açlıklarını internet üzerinde gidermeye başlayabilirler.

Çocuğun olağandışı davranışlarına dikkat etmeli. Çocuğun yaş dönemine uygun olmayan ve olağan dışı davranışları mevcut ise takip edilmelidir. Aniden farklı davranmaya başladıysa, endişeli veya agresif davranışlar sergiliyorsa, uyku problemleri mevcutsa, yeme bozuklukları gözleniyorsa, kaygı ve korkuları arttıysa, davranışın kaynağı araştırılmalıdır.

Çocuğunuza güvendiğinizi gösterin. Çocuklar kendilerine inanılmayacağından dolayı fazlasıyla korkarlar. Bu nedenle bir olumsuzlukla karşılaşınca, kendilerine inanılmayacağını düşünerek anlatmayabilirler. Çocuğunuzun anlattığı şeyleri dinleyin ve yorum yapmayın.

Çocuğunuzu ne olursa olsun koşulsuz sevdiğinizi söyleyin. Çocuklar olumsuz bir olay meydana geldiğinde; sevilmeme, dışlanma, kaybetme korkusu veya istenmeme düşünceleri nedeniyle saklayabilirler. Saldırganlarda bu yönde destekleyici cümleler kurmasıyla, çocukların fazlasıyla çaresiz kaldığı bilinmektedir. Bu nedenle; çocuklarınıza onları koşulsuz sevdiğinizi ve onun daima yanında olacağınızı belirtin.

Çocuklarınızı sanal platformlarda takip edin. Çocuklarınızın hangi oyun portallarına ve sosyal platformlara girdiğini takip etmeye özen gösterin. İzlediği videoları, sosyal paylaşım platformlarındaki arkadaş listelerini, oyun portallarının içeriklerini ve sosyal medya paylaşımlarını inceleyin.

YORUM YAZ