CHP örgütlerinden ortak tepki geldi

10.10.2019 - Perşembe 11:30

(HABER MERKEZİ ) - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Mehmet Çelebi ile merkez ilçe başkanları AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP’yi kastederek “Buradan sana kemik çıkmaz” sözlerine tepki gösterdiler.  İl Başkanı Çelebi ve ilçe başkanları, “Bugün tarafsızlık yemini ederek Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan AKP Genel Başkanının, Cumhuriyeti kurup, aydınlık bir medeniyet yolunda devrimleri gerçekleştiren, Türkiye’nin en köklü partisi CHP’ye yönelik bu sözleri hem Türkiye’nin kurucu partisine, hem de CHP’ye oy veren milyonlarca Atatürkçüye yönelik ağır bir hakarettir. Kabul edilemez. Sayın Erdoğan, bu sözleriyle sadece kendisine oy veren partililerinin Cumhurbaşkanı olduğunu göstermiştir” dedi.

TARAFSIZLIK YEMİNİNİ HATIRLATTI

Cumhurbaşkanının göreve başlarken tarafsızlık yemini ettiğini anımsatan Çelebi ve ilçe başkanları, Cumhurbaşkanlığı görevine seçilen kişinin ayırt etmeden tüm yurttaşları kucaklayan bir anlayış sergilemesi gerektiğini kaydetti. 

 “ÜLKEYİ YÖNETİP, MUHALEFETİ SUÇLUYORLAR”

23 Haziran seçimleriyle birlikte Türkiye’de parlamenter rejimden tek adamlık rejimine geçildiğini savunan CHP Adana örgütü temsilcileri, “Yeni rejimle TBMM işlevsiz, etkisiz hale getirilmiş, aynı zamanda bir siyasi partinin genel başkanı olan Cumhurbaşkanı resmen ve fiilen ülkedeki tek güç haline gelmiştir. 17 yıldır tek başına Türkiye’yi tek başına yöneten AKP ve Genel Başkanı, muhalif seslere kulağını tıkayıp, istediği her şeyi hiçbir engelle karşılaşmadan hayata geçirirken, sürekli olarak muhalefeti suçlamasını da anlamak mümkün değildir” diye konuştuar. 

 “İKTİDARI KAYBETME ENDİŞESİNİN ÜRÜNÜ
31 Martta gerçekleştirilen yerel seçimlerin Türkiye’de bir dönüm noktası olduğunu belirten İl Başkanı Çelebi ve ilçe başkanları, “Yerel seçimlerde CHP önderliğinde kurulan Millet İttifakı’nın elde ettiği başarı, halkımızın değişim arzusunun göstergesi olmuştur.  Özetle, AKP için yolu sonu görünmüştür.  Şiddetle reddettiğimiz bu hakaret içeren sözler, iktidarı kaybetme endişesinin bir ürünüdür. AKP Genel Başkanı ilk genel seçimlerde iktidara gelecek olan CHP’yi itibarsızlaştırmaya, kendi seçmenini konsolide etmeye çalışmıştır.  Ancak, demokrasiyle bağdaşmayan bu tür nafile çabalar sonucu değiştirmeyecek ve CHP önderliğinde halkın iktidarı yeniden kurulacaktır” şeklinde konuştu. 

YORUM YAZ