Siyaset

Bulut: Hekimler köle, hasta müşteri

(HABER MERKEZİ) –TOROS – CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nde yapılan ve yürürlüğe giren ‘günlük muayene sayısına dayalı teşvik ödemesi’ değişikliğine, “Hekim mi, köle mi?”..

Bulut: Hekimler köle, hasta müşteri

(HABER MERKEZİ) –TOROS – CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nde yapılan ve yürürlüğe giren ‘günlük muayene sayısına dayalı teşvik ödemesi’ değişikliğine, “Hekim mi, köle mi?” diye tepki gösterdi.

25 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nde teşvik ödemesi adı altında daha fazla çalışma karşılığında aile hekimlerine ilave ücret getirildi. Çıkarılan her bir yönetmelikle sağlık hizmetlerinin içinin boşaltıldığını, hekimlerin meslekten biraz daha uzaklaştırıldığını söyleyen Bulut; “Geçtiğimiz sene çıkartılan Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği ile ASM Hekimlerine aba altından sopa gösterildiği yetmezmiş gibi şimdi bir de ek ödeme için ‘muayene sayısı’ şartı belirleniyor. Pandemi döneminde canı pahasına çalışan hekimlerimize yapılan bu muamele kabul edilemez; bu yanlıştan hemen dönülmeli” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “büyük bir müjde” olarak lanse ettiği değişikliğin hekimler için “büyük bir hayal kırıklığı” olduğunu ifade eden Bulut; “Aile hekimliği birimince yapılan günlük muayene sayısının; 41-50 arasında olması halinde tavan ücretin yüzde 10’u, 51-60 arasında olması halinde tavan ücretin yüzde 21’i, 61-75 arasında olması halinde tavan ücretin yüzde 31’i, 76 ve üzeri olması halinde tavan ücretin yüzde 42’si oranında teşvik ödemesi yapılacak olmasının, toplumun nitelikli sağlık hizmeti alma hakkını ve hekimlik değerlerini yok sayan bir anlayış olduğuna” dikkat çekti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL