Siyaset

Bulut: AKP zihniyetinin bizi getirdiği durum şirketlere teslimiyettir

  CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, depremde lojistik üs görevini başarıyla yerine getiren Adana Şakirpaşa Havalimanı’nı ve deprem sonrası taşınan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ni Genel Kurul kürsüsüne taşıdı…

Bulut: AKP zihniyetinin bizi getirdiği  durum şirketlere teslimiyettir

 

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, depremde lojistik üs görevini başarıyla yerine getiren Adana Şakirpaşa Havalimanı’nı ve deprem sonrası taşınan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ni Genel Kurul kürsüsüne taşıdı. Kapatılmak istenen Şakirpaşa Havalimanı’nın bölge için ne kadar önemli olduğunun depremle bir kez daha ortaya çıktığını kaydeden Bulut, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin binasının çok uzun süredir zayıf olduğunun bilindiğini ancak güçlendirmek için hiçbir şey yapılmadığını bildirdi. Depremde birçok ildeki kamu binalarının da yerle bir olduğuna dikkat çeken Bulut, “AKP zihniyetinin bizi getirdiği durum şirketlere teslimiyettir” dedi.

*********************************

(HABER MERKEZİ)-TOROS-CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen kamu alacaklarına yapılandırma getiren yasa teklifinde söz aldı.  Deprem felaketinin üzerinden bir ay geçtiğini, acıların sarılmaya çalışıldığını, Türkiye’nin dört bir yanından da yardım yapıldığını belirten Bulut, deprem sonrası ve öncesindeki ihmallere yönelik sert eleştirilerde bulundu. TBMM çatısının hesap sorma, aynı zamanda iktidarın yaptıklarını deşifre etme yeri olduğunu kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

İKTİDARIN MAKYAJI ALAŞAĞI OLDU

“Bu tür afetler bir daha başımıza geldiğinde en azından tedbirimizi almamız gerekiyor. Burada bir doğal afet yaşandı ama afet sonrası maalesef kurumların ne kadar itibarsızlaştığını, iktidarın örneğin, Kızılayı, yüz elli beş yıllık kurumu nasıl yirmi yılda itibarsız hâle getirdiğini gördük. Burada hep eleştiriyoruz, hep söylüyoruz, her seferinde ülkenin, milletin itibarı söyleniyor ama her seferinde de şirketlere o itibar teslim ediliyor. Örneğin, şehir hastaneleri yapılıyor, bir bakıyorsunuz, o hastanelerin arkasında 5’li çeteden müteahhitler var. Ya da ondan da vazgeçtik; itibarı tariflerken en çok tartışma saraylar üzerinden oluyordu. Kışlık saray, yazlık saray dediğiniz saraylar yılda en fazla üç gün, beş gün kalınan yerler; diğer itibar diye sayılan saray da uçan saray, o itibarı da Katar’dan aldılar, Katar’ın hediyesiyle itibar sayıyorlar. İşte, bir anlamda bu deprem bunların makyajını, bu iktidarın makyajını da alaşağı etmiştir.”

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ İÇİN TEDBİR ALINMADI

Burada itibar, “millî ve yerli” diye ifade eden iktidarın itibarının hediyelerden gelen ya da bir ay bile kalmayacağı yerlere milyarlarca para aktarması olarak kalmış ama asıl itibar şudur: Örneğin, Adana’da Çukurova Üniversitesi Hastanesi var; elli yıllık bir hastane, binlerce hekim yetiştirdi, bölgenin en önemli hastalıklarının tedavisi o hastanede yapılıyor. Uzun zamandır o bina, Çukurova Üniversitesinin bulunduğu bina hasarlı; bunu herkes biliyor, yıllardır da konuşuluyor ancak yapılmadı. Ne zaman boşaltıldı? Depremde tehlike arz ediyor diye depremden hemen sonra. Hâlbuki, o yöneticiler daha önceden oranın tedbirini almış olsalardı, hani “itibar” dediklerini şehir hastanesinde, başka şirketlerin yaptığı yerlerde aramasalardı, itibarı üniversite, itibarı hastanelerimiz olarak görmüş olsalardı o hastaneleri yaparlardı.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL