Boyvadaoğlu ve Barut üreticinin sesi oldu

06.05.2020 - Çarşamba 16:57

Patates ve soğan ithalatının engellenerek, ihracatın
açılması, üretim ve üreticiye destek verilmesi için Boyvadaoğlu ve Barut
hükümeti göreve çağırdı

ÖZEL HABER: ZEYNEP ORDU

Türkiye’nin en erkenci turfanda patates ve soğan üretiminin yapıldığı Çukurova’da hasat başladı ancak çiftçinin yüzü gülmüyor. Adana'nın Sarıçam İlçesi'ne bağlı Kürkçüler Müminler Köyü'ndeki patates ve soğan ekili tarlalara giden İYİ Parti Adana İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, patates ve soğan tarlasında ithalat nedeniyle mağdur olan patates ve soğan üreticilerinin sorunlarını dinleyerek; ithalatının engellenmesini, ihracatın önünün açılması için çözüm üretilmesini istediler.

“HÜKÜMET YANLIŞ TARIM POLİTİKALARINDAN VAZGEÇMELİDİR”

Patates ve soğan üreticileriyle bir araya gelen İYİ Parti Adana İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu, Hükümetin yanlış tarım politikalarının devam etmesi, patates ve soğan üreticilerini mağdur ettiğini ve  patates - soğan hasadı yapılırken ithalatın yapılması yerli üreticinin belini büktüğünü söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti:  “İthal ürün getirilerek tarımda sorunlar çözüm getirmez. Biz de vatandaşın ucuz soğan-patates yemesini istiyoruz. Ama Türkiye'de üretim maliyetleri çok yüksek. İthalatla sorun aşılmaz, sorun üretime destek verilerek aşılır. Çiftçi maliyetini kurtarmalı, üstüne para kazanmalıdır. Tarım politikası yanlıştır. Son 18 senede 11 tane Tarım Bakanı değişmiştir. Çiftçiye sürekli ve çözüm planları sunulmalıdır. Balık baştan kokuyor. Hükümetin yanlış tarım politikalarından vazgeçmesi gerekiyor. Üretim yapılması için üreticiye destek verilmelidir, ithalat çözüm değildir.”

“SOĞAN VE PATATESTE İHRACAT KALDIRILSIN”

İthalat nedeniyle hasat döneminde patates ve soğan üreticilerinin mağdur edildiğini belirten Ayhan Barut, "Soğan ve patateste ihracat yasağının derhal kaldırılması gerekiyor. Üreticinin kazanması veya en azından maliyetini kurtarması için bu çağrıya kulak verilmeli.  İki hafta önce Mersin Limanı'na ithal patates ve soğan getirildiğinde tepki göstermiştik. O gün,  'Bunlar ülkemize girmeyecek, Suriye-Irak için geldi, transit geçecek' diyenlere sesleniyoruz. O ürünler iç piyasaya girdi. Bu çiftçinin feryadını görün artık. Bu salgın döneminde tarım ve sağlığın önemi bir kez daha görüldü. Tarıma gereken destek verilmeli, kesintisiz üretim yapılmalı. Yerli ve milli olduklarını söyleyenler yerli çiftçimize destek olmalıdır. Çünkü salgın öncesinde Türkiye'nin günlük 4-5 bin ton soğan, 10 bin ton üzerinde patates tüketimi vardı. Salgın nedeniyle ekonomik hayat durdu, her yer kapandı. Konukevlerinden lokantalara ve turizm mekanlarına kadar hepsi kapandı. Günlük tüketim, yarı yarıya düştü. Üretici canı pahasına üretiyor. Bu nedenle çiftçinin ürününü satması, para kazanması gerekiyor” dedi.

“ÇIKARDIĞI KANUNLARA UYMAYAN BİR HÜKÜMETLE KARŞI KARŞIYAYIZ””

Hali hazırda yüksek üretim maliyetlerine rağmen zorlukla ayakta duran çiftçilerin hükümetin yerli üretime destek sözlerinin arkasında durmamasıyla iyice mağdur edildiğini anımsatan Boyvadaoğlu, “Çiftçilerin mağduriyetlerinin ortadan kalkması için hükümetin destek paketleri düzenleyerek, bunları ivedilikle hayata geçirmesi gerekiyor. Çiftçi yaptığı üretimin karşılığını alamıyor. Patates soğan buğday gibi ürünlerin yanında samanın bile ithal edildiği bir ülke olarak, kendi kendine yeten bir ülke olmaktan çıktık.. Milyonlarca üretici mağdur ediliyor. Bu da hükümetin yanlış tarım politikaları uygulamasının sonucudur.  Dünyada sayılı bereketli tarım toprakları arasında olan Çukurova Bölgesindeki üreticiler nerdeyse tarlasını bırakıp, kaçıp gidecek. Çiftçinin maliyeti düşürülerek, İthal edilen ürünlerle birkaç kişi zengin olacağına yerli üretimle çiftçimiz zengin olsun. 2006 yılında çıkarılan yasayla tarım politikalarındaki (GMH) gayrı milli hasılanın % 1’in altında olması destek olarak verilemez. En az % 1 verilmesi gereken gayri milli hasılanın 0.6’yı geçemedi, çıkardığı kanunlara uyamayan bir hükümetle karşı karşıyayız.  Tarımdaki ekonomiyi inceleyerek, bunlara göre politikaların düzenlenmesi gerekiyor” şekliden konuştu.

ÜRETİCİLER ÇÖZÜM İSTEDİ

Soğan ve patateste hasat zamanı ithalat ve ihracatın yasaklanması nedeniyle mağdur olduklarını belirten üreticiler şöyle konuştu:
"Hasat zamanı ithal ürün getirilmesi üreticileri mağdur etti. Bu yıl hava şartlarından dolayı iki kez ekim yapıldı, yani maliyet arttı. Mısır'dan patates-soğan getirilmesi de bizi iyice mağdur etti. İthalata izin verilmesin, çünkü yerli üretim fazlasıyla yeterli. Ürün fiyatları da çok yüksek değil. Çiftçiden 1 liraya çıkan ürün, marketlerde 3 liraya satılıyor. Sorunun kaynağı çiftçi değildir. Sıkıntının kaynağını çiftçi de değil, sonraki zincirde aramak gerekiyor. Soğan ve patates üretiminde yeterliyiz. İthalata karşı çıkıyoruz. Biz ihracat açılsın istiyoruz."

YORUM YAZ