Barut: Usulsüzlüklerin hesabını verecekler

Barut: Usulsüzlüklerin hesabını verecekler
Yayınlama: 03.10.2022
A+
A-

 

(HABER MERKEZİ) –TOROS – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Sayıştay Başkanlığı’nın Tarım ve Orman Bakanlığı’nı yine kusurlu bulduğunu, raporlanan 29 bulguyla ilgili yetkililerin hesap vermesini istedi.

Sayıştay Başkanlığı’nın Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait 2021 Yılı Düzenlilik Denetim Raporu’nda çok çarpıcı bulguların yer aldığına vurgu yapan Ayhan Barut, “Türkiye’de tek adam rejiminin yasaları ve yönetmelikleri, kural ve işleyişi yok sayan, liyakatsiz yönetim anlayışının bir yansıması Sayıştay raporuyla ortaya konmuştur. Sayıştay Başkanlığı’nın hazırladığı ‘Tarım ve Orman Bakanlığı 2021 Yılı Düzenlilik Denetim Raporu’nda denetmenler tam 29 bulguya eriştiklerini bildirdi. Bir sürü usulsüzlükten söz edilen raporun görüş bölümünde, geçen yıl da benzer bulguların tespit edildiği ancak gereğinin yapılamadığına değiniliyor. Çaprıcı olan şudur ki, bu raporda, ‘Bakanlığın sunduğu finansal raporlama çerçevesi kapsamındaki mali rapor ve tablolarının, tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varılmıştır’ deniliyor” dedi.

‘Ağaçlandırma Fonu ile Orman Köylüleri Kalkınma Fonu’ndan gerçek ve tüzel kişilere kullandırılan kredilerle ilgili Sayıştay bulgusunu paylaşan Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Sayıştay raporundaki bilgilere göre bakanlığın 132 ve 232 Nolu hesaplarda yer alan, Orman ve Su İşleri Bakanlığından, Tarım ve Orman Bakanlığı kayıtlarına devredilen toplam 98.897.123,74 TL tutarındaki alacağın Ağaçlandırma Fonu ile Orman Köylüleri Kalkınma Fonu’ndan gerçek ve tüzel kişilere kullandırılan kredilerden kaynaklandığı, Söz konusu kredilerin mahiyetlerine ilişkin yardımcı defter, kayıt, tahsilat gibi bilgilerine tam olarak ulaşılamadığı, söz konusu alacakların takip ve tahsilinin sağlıklı bir şekilde yapıldığına ilişkin yeterli bir kanaate varılamadığı belirtiliyor. Raporda, ‘Yaklaşık 20 yıldan beri takip ve tahsili usulüne uygun olarak gerçekleştirilemeyen kredilerden olan alacakların kaynağının ve dayanaklarının tespit edilebilmesi için tasfiye edilen fonların yönetiminden sorumlu olan idareler nezdinde tasfiyeye/devre esas bilanço ve kredi dosyalarından hareketle kredi alacaklarının tam ve doğru tutarlarının tespit edilmesi, Şayet varsa; tahsilata ilişkin kayıtların tevsik edici belgelerle düzeltilerek gerçek kredi tutarlarının tespit edilerek kayıtlarının düzeltilmesi,2002 yılından beri alacakların takipsiz kalmasına yol açan yetkili ve görevlilerin sorumluklarının belirlenerek gerekli yaptırımların uygulanması gerekmektedir’ denilmiştir. Bu bulguyla ilgili bakanlığın ne diyeceğini, sorumlularla ilgili nasıl bir tedbir uygulayacağını merakla bekliyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.