Köşe Yazıları

Azra Akın’ın Sümerbank basması

  2002 yılında Dünya Güzellik Yarışması’na Türkiye’yi temsilen Azra Akın seçilir. Azra, Londra’da yapılacak olan yarışmada giyeceği elbiseyi Cemil İpekçi’nin dikmesini ister ve ona gider… Cemil İpekçi Azra’yı şöyle anlatır..

 

2002 yılında Dünya Güzellik Yarışması’na Türkiye’yi temsilen Azra Akın seçilir.
Azra, Londra’da yapılacak olan yarışmada giyeceği elbiseyi Cemil İpekçi’nin dikmesini ister ve ona gider…

Cemil İpekçi Azra’yı şöyle anlatır “Azra bana geldi, çok güzel bir kızdı.Bana ne dikeceksin dedi.Ama o kadar saygılı ve düzgün bir kızdı ki anlatamam.Ben de ona pazen dikeceğim sana dedim. Dünya güzeli seçildiği gece giydiği kostümdeki işlemeleri tek tek elimle yaptım.Elbisenin üzerinde plastikler var, onları tek tek kestim.Bir de kostümüyle aynı tarz çizme yaptım.O gece 100 kişilik jüri vardı, 100’ü de kostüme ve çizmeye tam not vermiş.Elbise Azra ile çok bütünleşti. Ben Azra’nın elbisesini 3 haftada hazırladım.Bu elbisenin tamamının maliyeti 20 lira tutmuştu.Bu kostüm en iyi kostüm ve en iyi tasarım ödüllerini aldı.O kostümü Azra’da saklıyor…Azra’nın elbisesi Sümerbank basmasından dikilmişti.Azra, 2002 yılı dünya güzeli olarak Londra’da seçildiğinde, Anadolu kültürünü yansıtan basma elbise en iyi giysi seçildi. İngilizler üzeri rengarenk çiçekli basmaya hayran kaldılar…”

Fakat bilmiyorlardı ki, Türkiye’nin güzide kamu kuruluşlarından olan 66 yıl ürettiği pazenlerle, basmalarla ülkeyi baştan başa süsleyen Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası’nın kapısına kilit vurulalı 24 gün olmuştu….

1933 yılında Tekstil sanayisi ile banka konumunda kurulan Sümerbank’ın ismini de vererek Atatürk kurmuştu.Tam 66 yıl Türkiye’ye bankacılık, tekstil ve ayakkabıcılık olarak hizmet etti.
Sümerbank fabrikaları sadece Anadolu’ya yayılmış sanayi kuruluşları değil, aynı zamanda Halkevleri ve Köy Enstitüleri gibi toplumsal aydınlanma kurumlarıydı.Ancak diğerleri gibi Sümerbank da yok edildi….

Yanıyoruz elimizden tek tek alınıp satılıp, yok edilen öz kaynaklarımıza…
Ülkeyi yanlış yönetenlere oy verdiği sürece bu halk daha çok şeyler kaybedecek…

YORUMLAR (1)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL