Avrupa’nın üretimi kısması siparişleri Türkiye’ye getirebilir

Avrupa’nın üretimi kısması siparişleri Türkiye’ye getirebilir
Yayınlama: 17.11.2022
A+
A-

 

 

(HABER MERKEZİ)-TOROS-Yılın ilk 10 ayında 209,5 milyar dolara ulaşan Türkiye ihracatının 30 milyar dolardan fazlasını demir-çelik sektörleri üstlendi. Sektörler, bu ihracatıyla Türkiye ihracatından yüzde 16,3 pay aldı.  Demir-çelik sektörlerinde savaş ve yüksek enerji fiyatlarının etkisiyle küresel talepte ciddi bir daralmanın yaşandığını belirten ADMİB Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, bu sürecin yıl sonuna kadar devam edeceğini ön gördüklerini söyledi. Avrupa’nın Rusya ambargosu nedeniyle çok fazla zorlanacağı bir döneme girdiğini ifade eden Tosyalı, “Talebin canlanması durumunda siparişlerin Türkiye’ye gelmesi muhtemel. Coğrafi yakınlık, uygun navlun imkânı, üretim kabiliyeti ve Avrupa ülkelerine göre daha düşük enerji fiyatı ile kış dönemi bizler için pozitif geçebilir. Yine de tedbiri elden bırakmayarak, yeşil üretimi önceliklendirirken, yeni pazarlara odaklanarak kendimizi oluşabilecek her türlü riske karşı korumalıyız” diye konuştu.

Türkiye demir ve demir dışı metaller sektörü ekim ayında yüzde 8,3’lük düşüşle 1 milyar 49 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, ilk 10 ayda yüzde 22,5 oranında artış ile 12 milyar 161 milyon dolarlık ihracata imza attı. Çelik sektörü ise ekimde yüzde 38,2 azalışla 1 milyar 392 milyon dolarlık ihracat yaptı. Sektörün 10 aylık performansı yüzde 2,6 artış ile 18 milyar 435 milyon dolar oldu. 10 aylık dönemde Türkiye’nin toplam ihracatından demir ve demir dışı metaller yüzde 6,5’luk, çelik sektörü ise 9,8’lik pay aldı.

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) de bu periyotlarda Türkiye ihracatına önemli katkı sağladı. Ekim ayında demir ve demir dışı metaller sektöründe geçen yılın ekim ayına göre yüzde 9’luk artışla 75,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu ayda çelik ihracatı ise yüzde 38’lik azalışla 157,4 milyon dolara ulaştı. Ocak –Ekim ayları ADMİB’ten yapılan ihracat rakamları incelendiğinde ise, demir ve demir dışı metaller sektöründen yapılan ihracat yüzde 9,3 artışla 746,2 milyon dolar, çelik sektöründen yapılan ihracat ise yüzde 2,1 artış ile 2 milyar 302 milyon dolar oldu.

Savaş ve enerji fiyatlarının etkisi küresel talebi düşürdü
Demir-çelik sektörlerinde savaş ve yüksek enerji fiyatlarının etkisiyle küresel talepte ciddi bir daralmanın yaşandığını belirten ADMİB Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, bu sürecin yıl sonuna kadar devam edeceğini ön gördüklerini söyledi. Sektörün yüksek enerji gücü kullandığını dile getiren Tosyalı, ambargo nedeniyle Avrupa ülkeleri için üretimin çok daha zorlu olacağına vurgu yaptı. Bu sürecin özellikle 2023 yılında Türkiye için fırsat oluşturabileceğine dikkat çeken Tosyalı, “Sektörlerimizin yapısı diğer sektörlere nazaran inişli çıkışlı oluyor. Küresel emtia fiyatları ve talep canlılığı ihracat yapan her ülkeye önemli fırsatlar oluşturuyor. Ancak Avrupa ambargo nedeniyle çok fazla zorlanacaktır. Talebin canlanacağı dönemde siparişlerin Türkiye’ye gelmesi muhtemel. Coğrafi yakınlık, uygun navlun imkânı, üretim kabiliyeti ve Avrupa ülkelerine göre daha düşük bir enerji fiyatı ile kış dönemi bizler için olumlu geçebilir. Yine de tedbiri elden bırakmayarak, yeşil üretimi önceliklendirerek, yeni pazarlara odaklanarak oluşabilecek her türlü riske karşı kendimizi korumalıyız” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.