Yerel

Atık piller geri dönüştürülüyor

      (AA) – Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde (OKÜ), çoğunlukla elektrikli araçlarda kullanılan atık lityum iyon pillerden elde edilen ham maddeler, yeni batarya üretiminde değerlendiriliyor. OKÜ Fen Bilimleri Enstitüsü..

Atık piller geri dönüştürülüyor

 

 

 

(AA) – Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde (OKÜ), çoğunlukla elektrikli araçlarda kullanılan atık lityum iyon pillerden elde edilen ham maddeler, yeni batarya üretiminde değerlendiriliyor.

OKÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Batarya Sistemleri ve Hidrojen Teknolojileri Anabilim Dalında, elektrikli araçlar ile cihazlarda sıkça tercih edilen lityum iyon piller üzerine 6 aydır çalışma yürütülüyor.

Öğretim üyeleri ve yüksek lisans öğrencileri, ömrünü tamamlamış pilleri laboratuvar ortamında inceleyerek, anot, katot ve seperatör gibi önemli materyalleri ayrıştırıyor.

Revize ettikleri pilleri yeniden kullanılabilir hale getiren ekip, ömrünü tamamlayan ürünlerden çıkardıkları ham maddeleri de üretimde değerlendiriyor.

– “Hepsi değerli materyaller barındırıyor”

Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Farsak, dünyada lityum iyon pillere ihtiyacın güç geçtikçe artığını söyledi.

Pil üretiminde ham madde temininin önemine vurgu yapan Farsak, “Dünyada 2030 yılına kadar yaklaşık 7 bin gigavatsaat batarya üretimi hesaplanıyor. Bunun yapılabilmesi için milyonlarca ton mineral çıkartmamız gerekiyor. Bu da küresel ısınmaya etki eden sebepleri beraberinde getiriyor.” diye konuştu.

Farsak, yerli lityum iyon pil üretim projelerini TÜBİTAK’a sunduklarını ifade ederek, “Çalışmalarımızın sonucunda tamamen yerli lityum iyon piller üretecek, ürettiğimizi kullanacak, kullanım ömrü biteni de geri dönüştürebileceğiz.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL