AŞITI TİTİZLİĞİN BİR HASTALIK OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ ?

29.08.2019 - Perşembe 18:36

Bir insan temiz olduğunu bildiği halde ,her hangi bir nesneye dokunduğunda elinin kirlendiğini hissederek birçok kez ellerini yıkama zorunluluğu duyuyorsa ,el yıkama isteği onun için artık ihtiyaç değil bir tutkudur. İşte bu tutkuya ‘’TAKINTI’’ ya da ‘’OBSESYON’’ diyoruz. Kendisini bu takıntıdan kurtarıp rahatlatacak olan el yıkama eylemi de ‘’KOMPULSİYON’’ adını alıyor .Örneğin kişi evinden çıkarken, kapıyı kontrol edemeden duramaz. Tekrar tekrar gelip kapının kilit kontrolünü yapar.

‘’TANRIYA KÜFÜR ETME’’ DÜŞÜNCESİ KORKUSU

Mesela bazı din adamlarının şikayeti olan ‘’Tanrıya küfür
etme’’ düşüncesine kapılıp abdestini bir çok kere yeniden almak zorunluluğunu
hissetmesi başka bir Obsesyon dur. Bu takıntılar ve korkular genelde dindar
insanlarda görülür. Mesela adam cami hocası bir şekilde bir şeye kızgın abdest
alırken İçinden Tanrıya küfretmek geliyor. Bunu hissettiğinde derin bir
suçluluk duygusuna kapılıyor. ’’Ben bir günahkarım ‘’diyor. Aslında değil. Bu
durum günahtan değil kişinin kendi takıntısından oluyor.

Bu şikayetle gelenlere doktor olarak dil döküyoruz. Bu senden değil takıntılarından dolayı diyerek onu günaha girme korkusu ve kendini suçlama korkusundan uzaklaştırıyoruz. Bir çok hasta Takıntı ya da Obsesyonların aklına gelmemesi için kendilerini zorlarlar, ancak başarılı olmazlar .Ne yazık ki bir çok hasta başlangıçta yaşadıkları bu şİkayetler  için hekime gitmezler ve bunu bir hastalık olarak görmezler. Ancak takıntıları giderek artarak bunlar dışında başka bir uğraşa zaman ayıramayacak bir duruma gelince çere arayışına girmek zorunda kalırlar.

OKB (OBSESİF – KOMPULSİF  BOZUKLUK)

Genellikle genç yaşlarda ortaya çıkar ,bazan küçük çocuklarda bile görülebilir. Hastalar tedavi için başvurduklarında bir çok yönlü bir tedaviye alınırlar. Etkin bir psikiyatrik ilaç tedavisine başlanır.Bir takın ev ödevleri verilir. Bazı bilişsel davranışçı psikoterapi ilkeleri uygulanır. Düzenli tedavi yöntemleriyle çok olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

YORUM YAZ