ABD’li işverene Gülnar’dan tepki

05.09.2019 - Perşembe 13:58

(HABER MERKEZİ )-TOROS- Türk-İş 4 Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, İncirlik Üssü ABD yönetiminin, Vectrus System Corparation Şirketinde tenkisat yapılacağına ilişkin bildirimde bulunmasına tepki gösterdi. Türkiye'nin içinde bulunduğu zor ekonomik koşullar karşısında İncirlik Hava Üssü'nden 150, Ankara'da bulunan O.D.C bölümünden 10 kişi olmak üzere toplamda 160 Türk Harb-İş Sendikasına bağlı çalışanın iş akitlerinin fesih edilmesini doğru bulmadıklarını ifade etti. Gülnar, ABD yönetiminin aldığı bu karardan bir an önce vazgeçmesi gerektiğini bildirdi. 

Her ay ilk haftası gerçekleştirilen ve Türk-İş'e bağlı sendika başkanlarının katıldığı Başkanlar Kurulu toplantısı Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar Başkanlığında yapıldı. Gündem İncirlik Hava Üssü'nden ve Belediyelerde yapılan işçi çıkışları oldu. 

SAĞDUYUYA DAVET ETTİ 

Başkan Kurulu adına açıklamada bulunan Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, "Ülkemizin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik durum herkesin her kesin malumudur. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.058,72 TL, Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.705,94 TL, Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.540,97 TL'dir. Rakamlar açıkça bir çalışanın ekonomik durumunu göstermektedir. Böyle bir durumda alın teriyle, emeğiyle çalışanın iş akitlerini fesih etmek akıl karı değildir. ABD yönetimi sağ duyulu olmaya davet ediyorum. Alnının teriyle çalışan, evine ekmek götüren bir çalışanımızın işten çıkartılması vicdana sığmaz. Türk-İş olarak konfederasyonumuza bağlı tüm sendikalarımızla birlik ve beraberlik içindeyiz. Zor koşulların üstesinden dün geldiğimiz gibi, bugünde, yarında gelmesini biliriz" diye konuştu. 

ÇALIŞANIN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN     

Adana Büyükşehir Belediyesi'nde yaşanan işçi çıkışlarını, yakından takip ettiklerini de ifade eden Edip Gülnar, "Belediyeler hizmet yeridir. Burada çalışanlar halka en iyi hizmeti verebilme gayreti içinde olanlardır. Göreve gelen her yönetim bir takım tenkisatlara gidebilir ama bu haksız yere çalışanın iş akitlerinin fesih edilmesi doğru değildir. Türk-İş olarak işçi çıkışlarını yakından takip ediyoruz." dedi. 

YORUM YAZ