CHP'li Bulut: Saray, ülkeyi askıya aldı. Yargı, bürokrasi, medya, bakanlar Saray'ın askısında...

11.11.2020 - Çarşamba 17:13

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin bir bütün olarak ülkeyi askıya aldığını kaydetti. Bulut, yargının, bürokrasinin, medyanın, Meclis’in, bakanların, iş dünyasının, sivil toplum örgütlerinin Saray’ın askısında olduğunu söyledi. Saraydan icazet alınmadan hiçbir ihalenin yapılmadığına, hiç kimsenin istifa edemediğine işaret eden Bulut, kimin tutuklanıp, kimin serbest bırakılacağına da Saray’ın karar verdiğini bildirdi.

ANKARA///

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda, İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin görüşmelerinde söz aldı. Sözlerine ebediyete intikal edişinin yıl dönümünde Atatürk’ü anarak başlayan Bulut, “Bugün 10 Kasım, cumhuriyetimizin kurucusu, ebedi başkomutanımız, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla, minnetle ve özlemle anıyoruz. Çağın ötesinde görüşleriyle, ışığıyla bizi aydınlatmaya devam edecek” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİYLE TÜRKİYE UÇACAKTI

2017'de başkanlık sistemi tartışması başladığını, referandumla başkanlık sisteminin ne kadar önemli, ne kadar kıymetli olduğu anlatıldığını kaydeden Bulut, "Başkanlık sistemi gelecek tüm sıkıntılar bitecek" dediler ancak bitmedi; daha sonra "Hele bir sistem otursun ondan sonra her şey düzelir." dediler, işler daha kötüye gitmeye başladı. Oysa başkanlık sistemi ya da partili Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye'yi uçurmayı bırakın, Türkiye'yi yoksullaştırdı” ifadelerini kullandı.

10 MİLYON VATANDAŞIN GELİRİ YOK

Türkiye'de 10 milyon insanın hiçbir geliri olmadığını, sürekli yoksulluk çekenlerin 16 milyona ulaştığını kaydeden Bulut, nüfusun yüzde 15'inin yoksul kesim içerisinde olduğunu, bu yıl 550 bin vatandaşın da bu sayıya eklendiğini yoksulluğun saklanamayacak düzeye geldiğini söyledi. Eşitsizliğin her kaosta, her felakette daha çok arttığının altını çizen Bulut, bu durumun yoksulları vurduğunu kaydetti.

AÇ KARNA KEYİF ÇAYI

Başkanlık sistemiyle devlet kurumlarının içinin boşaltıldığını, uzaktan eğitimle binlerce öğrencinin ihtiyaçları karşılanmadığı için eğitimden uzaklaştırıldığını, internete ulaşamayan binlerce öğrenci olduğunu belirten Bulut, esnafın yaşadığı sıkıntılara da değindi. Bulut, “ Esnaf çok zor durumda, kirasını stopajını ödeyemiyor. "Bari BAĞ-KUR'unda, Sosyal Güvenlik Kurumunun priminde yardımcı olun." dedik, yapmadınız. Geçen ay Adana'da bir kahveci esnafına gittim; kahveci meslektaşları artık masalarını, sandalyelerini satar hâle gelmişler, çay ocaklarını satar hâle gelmişler. Ülkede esnaf ilk defa yardım paketine muhtaç bir hâle gelmiş durumda. Siz ne yapıyorsunuz? Her ne kadar yasadan çıkarmış olsanız bile, işçinin kıdem tazminatına göz dikiyorsunuz ya da vatandaşa -aç karnına- "Keyif çayı için." diye öneride bulunuyorsunuz” dedi.