FIRSATÇI EV SAHİPLERİ…

30.06.2020 - Salı 16:54

FAİZLER İNİNCE EMLAK FİATLARI ŞAHLANDI

Pek de iyi olmayan ekonomimizi canlandırmak ve piyasada para akışını sağlamak için Bankalar düşük faizlerle konut kredileri vermeye başladılar. Ev sahibi olmak her vatandaşın hakkıdır. Bankaların bu uygulamasından hemen herkes memnun…Çünkü gerçekten de insanların ödeyebilecekleri oranlarda düşük faizler uygulanıyor.Bundan yararlanmak lazım.Bu güzel bir fırsat.Doğal olarak da halk bu düşük faizlerden faydalanıp ev sahibi olmak için bankalara hücum etti.

FIRSATÇI EV SAHİPLERİ

Piyasa canlanıp evlere talep artınca da fırsatçı ev sahipleri Satmak istedikleri konutlara yüzde ellilere hatta daha da fazlasına kadar varan fiat zamları yaptılar. Birden bire emlak fiatları büyük ölçülerde zamlandı. Aylarca istedikleri fiata satamadıkları evlerini faizler düşüp millet ev almak için hücum edince istedikleri fiatların misli mislini istemeye başladılar.

EMLAKÇILAR EV SAHİPLERİNDEN ŞİKAYETÇİLER

Emlakçıların neredeyse hemen hepsi ev sahiplerinden şikayetçiler. Bir çok emlakçı arkadaşım ve

Adana Emlakçılar Odası Başkanı Rabia Ülkü Uçar beni arayarak haklı olarak ev sahiplerinin bu tutumundan şikayet ettiler.

Mesela 300 bin liraya satmak için evini emlakçıya veren bir ev sahibi faizlerin düşüp piyasanın biraz canlanmasıyla evinin fiatını 410 bin liraya çıkarmış…Biri 280 binden satılığa çıkarıp 250 bin e satılsa bile razı olacağı küçük evinin fiatını faizlerin düşüşüyle 360 bin e çıkarmış…Bir diğeri 400 bine sattığı evinin fiatını 550 bin e çıkarmış…Bu zamlar çok ciddi fahiş zamlar değil de nedir ?

Tamam , serbest piyasa ekonomisi yapıyorsak da bu kadarı da abartı değil midir ?..

Ev almak için düşük kredi faizinden yararlanmak isteyen bir insan normalde 300 bine satılan bir evi 410 değilse de 400 bine alsa dahi düşük faizden nasıl yararlanabilmiş olur ki ?...Bankadan kazık yemiyor da ev sahibinden kazık yiyor olmaz mı ?...Hesap yine aynı olmuyor mu ?...

İŞ GÜVENCENİZ VAR MI ?...

Üç ay boyunca işten çıkarmalar yasak .Bu iyi güzel de, üç ay dolduktan sonra ne olacak ? Ekim ayında üç ay doluyor .İşçi sendikalarından yapılan yeni açıklamalara göre Ekim ayında en az yüzde otuz belki de daha fazla çalışanın işinden olacağı belirtiliyor…

Resmi verilere göre..,Son iki yılda 2.281.000 kişi işsiz kalmış.

Maaşına güvenip banka faiziyle ev alanlar olası Ekim ayında işten çıkarmalar başlayınca ne yapacaklar?...Farz edelim karı koca çalışıyor.Birinin dahi işten çıkarılması ev ekonomilerini ne denli sarsabilecek ? Banka faizleriyle de ev alırken bunlara da dikkat etmek gerekir….

YORUM YAZ