“Açık sözlü ol… Her sözü üstüne alma, gördün söyleme, bildin bilme”

11.01.2021 - Pazartesi 17:29

MUSTAFA ÖZKE

İstanbul Çemberlitaş’ta Şeyh Bedreddin’in mezarı başındayım. Onu ve Aydın’ın Nizar köyünden Börklüce Mustafa ile Bursa’nın Sürme köyünden Torlak Kemal’i düşünüyorum. Verdikleri mücadeleler, yaşadıkları savaşlar, çarmıha gerilmeleri ve idamları!

Aklıma avukat Kemal Derin’in yazdığı kitaplar geliyor.

‘Aşkın Hünkârı Hacı Bektaş Veli/Şahdiz’, ‘Kalplerin Işığı Börklüce Mustafa/İriş’ ve ‘Büyük İsyan’ adlı kitapları daha önce okuduğum için Şeyh Bedrettin’in sade mezarı ile okuduklarımı örtüştürmeye çalışıyorum. II. Mahmut’un Çemberlitaş, Divanyolu’ndaki türbesinde o kadar gösterişli mezar kaidesi arasında basit mermerden sade bir mezar…

Avukat Kemal Derin, öğretisinin etkisini görebilmek için yaşadığı toprakları dolaşarak bu güne kadar kimsenin yapmadığını yapan ve Hacı Bektaş Veli’nin doğum yeri Nişabur’dan Anadolu’ya kadar tüm Hac Yolu’nu takip eden değerli bir yazar. Eserlerinde de bu araştırmaların ördüğü peteği, özü ve emeği görmek mümkün.

Son kitabı Şeyh Bedrettin’i bitirdiğimde bu kez avukat Kemal Derin’in okuduğum tüm kitapları bir film şeridi gibi gözlerimin önünden geçti.

“Alışkanlıklarını yak ki evrenin sırrına varasın” diye başlayan Şeyh Bedreddin kitabının sonunda, idam edildikten sonra Serez’de Eski Cami’nin yanına defnedildiğini, sonra da buraya bir türbe yapıldığını öğreniyorum. Yani İstanbul’daki mezar Şeyh Bedreddin’in ilk mezarı değil, mübadele zamanında bir sanduka içinde Türkiye’ye getirilmiş…

Diğerleri gibi, Şeyh Bedreddin’in “Açık sözlü ol. Her sözü üstüne alma, gördün söyleme, bildin bilme” sözü de beni çok etkiliyor doğrusu!

Elbette Şeyh Bedreddin’in mezarına gelinceye kadar doğumu, yaşamı ve verdiği mücadeleleri de anlatıyor avukat Kemal Derin. Ona ait sözleri öğretiyor. Kitaptaki sözleri okuyunca düşünüyor ve dalıp gidiyorsunuz. Zaten o kitabı okuyunca, bu gün dünyadaki haksızlığı ve adaletsizliği görmeniz zor olmuyor.

Tabi yazılanlar Şeyh Bedreddin’in özyaşamöyküsü değil sadece, adalet uğruna verdiği mücadelelerin içtenlikli bir öyküsü… Okurunu yüreğine yürüten duygu yüklü bir öykü. Avukat Kemal Derin okurunu kadim bir düşünce yolculuğuna çıkarıyor; Nişabur’dan Anadolu’ya kadar tüm Hac Yolu’nu takip eden değerli bir yazarın gözüyle…

Etiketler
YORUM YAZ